Godt detektorgrej |Gratis levering af detektorer |Webshop og fysisk butik

Danefæ Top 10

Top 10 listen udarbejdes årligt, og mest for sjov, af programvært for "Arkæologien Rundt", Frantz Howitz i samarbejde med Nationalmuseets danefæekspert Peter Vang Petersen.

Danefæ Top 10 udnævnelserne er blevet en glad tradition. Detektorfolket følger med spænding med i, hvem der får de ærefulde placeringer på listen.

 

Via et abonnement hos DK4 til kun 59 kr / md. kan du se alle TV programmerne i deres fulde herlighed.

 

2017

Danefæ fundet af detektorfolket udgjorde i 2017 samtlige placeringer på DK4´s Danefæ Top 10 liste.

 

1. Errestedskatten Michael Kildahl Frederiksen Errested, Haderslev
2 Hvorslevgårdskatten Morten og Henrik Carlsen Hvorslev, Midtjylland

3 Møntskatten fra Skellerup Mathias Kaas Skellerup, Østfyn

4 Kildeofferet fra Tuse Næs Brian Lundsberg Tuse Næs, Vestsjælland
5 Fenrisulven fra Gudum Andrew Smith Gudum, Slagelse
6 Vulstringene fra Skjold Lars Thygesen Skjold, Østjylland
7 Skatten fra Bakkegården Per Kirckhoff Hansen Slagelse

8 Chr. d. 2. Klippingen fra Omø Tommy Holmegaard Olesen Omø
9 Ormeringen fra Ølstykke Nikolas Gough
Henrik Rasmussen
Ølstykke
10 Jomfru Maria fra Kragerup Jørgen Slagter Kragerup, Slagelse .

 


2016

Danefæ fundet af detektorfolk udgjorde 6 af de 10 placeringer på DK4´s Danefæ Top 10 for året 2016. 

 

1. Vikingeguldskatten fra Fæsted Marie Aagaard Larsen Gram
. . Kristen Nedergaard Dreiø Gram
. . Poul Nørgaard Pedersen Gram
2 Skatten fra Bækkedal Rene Skjødt Støvring
. . Søren Lund Thomsen Støvring
3 Guldkrucifikset fra Aunslev Dennis Fabricius Holm Aunslev, Fyn
4 Ravelgen fra Næsby Strand Torben Heidelbach Vestsjælland

Ikke detektorfund

5 Møntskatten fra Holløse Henrik Rasmussen Nordsjælland
6 Den genfundne runesten Ole Kappel Ydby, Thy

Ikke detektorfund

7 Stenøksen fra Dybkær Anonym Skive

Ikke detektorfund

8 Guldskatten fra Høvlsbakke Bjørn Schamaitat Nordsjælland
9 Skatten fra Søbo Sø Anonym Haarby, Fyn

Ikke detektorfund

10 Rytteren fra Hindsholm Glenn Abramsson Hindsholm, Fyn
Wild Bronzealder sværd Lis Therkildsen Svebølle,
Vestsjælland
. . Ernst Christiansen Svebølle Vestsjælland

 


2015

Danefæ fundet af detektorfolk udgjorde i 2015 8 af de 10 placeringer på Danefæ Top 10 listen.

 

1. Bronzealderøkserne fra Boest Bent Rasmussen Nørre Snede, Midtjylland
2. Lille Karlebyskatten Søren Bagge Vestsjælland
3. Guldspiraler fra Boeslunde Hans Henrik Hansen Boeslunde
Sydvestsjælland
. . Christian Albertsen Boeslunde
4. Kragsten i staldgulv . Ærø

Ikke detektorfund

5. Sølvbægre fra Fejø Detektortræf Fejø
6. Bakkegårdsskatten ? ?

?

7. Skattefund kobbermønter Kurt Christensen Bjerregård, Vestjylland

?

8. Øksedepot, bondestenalder ? Tåstrup

Ikke detektorfund

9. Emaljefibula ? Djursland

?

10. Valkyrie fra Skodsebølle Thomas Winther Lolland


 

2014

Danefæ fundet af detektorfolk udgjorde 4 af de 10 placeringer på Danefæ Top 10 listen 2014.

 

1. Gudefiguren fra Revninge Paul Uniacke Revninge, Fyn
2 Asmindeskatten, Bornholm Frank Pelle Bornholm
. . Bent Gregersen Bornholm

 

3 Torshammer med runer Torben Christiansen Kåbelev, Lolland
4 Guldskat ved Gudme Anonym Gudme, Fyn

Ikke detektorfund

5 Sølvpokalen fra Rønnebjerg Anonym .

Ikke detektorfund

6 Skaftlapøkserne fra Salling Anonym Salling

Ikke detektorfund

7 Kvinderne fra Svennum Anonym Svennum, Brønderslev

Ikke detektorfund

8 Silenus fra Falster Hanne Jensen Falster

?

9 Kraniet fra Føns Vig Anonym Føns Vig, Fyn

Ikke detektorfund

10 Den indmurede daler Anonym Bulbjerg, Thy

Ikke detektorfund



2013

Danefæ fundet af detektorfolk udgjorde 9 af 10 placeringer på DK4´s Danefæ Top 10 liste i 2013.

1 Kirkemosegårdskatten Morten Nielsen Randers
2 Valkyrien fra Hårby Morten Skovsby Harja, Fyn
3 Edsringene fra Boeslunde Hans Henrik Hansen
Christian Albertsen
Boeslunde
4 Strandbyskatten fra Vik Michael og Peter Stokbro Vendsyssel

5 Østermarieskatten Kim Lund-Hansen DBA
Bornholm
6 Dalerskatten fra Stege Anonym Møn Med øjnene
7 Sølvringene fra Asmild Morten Nielsen Midtdetekt
Viborg
8 Blyamuletten fra Brejninge Glenn Abramsson Harja, Fyn
9 Tagesgårdsskatten fra Lolland Torben Christiansen Lolland
10 Maurice af Orange medaljon Kai Tvedskov Harja, Fyn